Kona Super Sprint

Age Group Results

May 23, 2010


Results By Run Wild Sports Timing (www.runwildsports.com)

Men: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-98 99-99
Women: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-98 99-99

Overall Female Open Winners

         Overall                            ----- Swim300M -----  ----- T1 -----        ----- Bike10M -----   ----- T2 -----        ----- Run2M -----         Time      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Rate   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Back       Time
     1      25  Leah Gottich            24    1     7:08.0          1     2:02.7          1    31:38.7 19.0     1     1:22.8          1    16:02.1  8:01             58:14.4    
Top

Overall Female Master Winners

         Overall                            ----- Swim300M -----  ----- T1 -----        ----- Bike10M -----   ----- T2 -----        ----- Run2M -----         Time      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Rate   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Back       Time
     1      31  Lorena Gallardo         43    1    10:10.5          1     1:02.4          1    31:16.7 19.2     1     0:38.3          1    16:41.2  8:21             59:49.3    
Top

Female 14 and under

         Overall                            ----- Swim300M -----  ----- T1 -----        ----- Bike10M -----   ----- T2 -----        ----- Run2M -----         Time      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Rate   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Back       Time
     1      65  Jenna Hefele            13    1     7:25.2          1     1:54.8          1    38:55.7 15.4     1     0:49.4          1    15:58.2  7:59             1:05:03.4    
Top

Female 15 to 19

         Overall                            ----- Swim300M -----  ----- T1 -----        ----- Bike10M -----   ----- T2 -----        ----- Run2M -----         Time      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Rate   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Back       Time
     1      50  Shanyn Ledwig           15    1     5:57.9          1     1:36.2          1    36:41.6 16.4     2     0:41.4          2    18:36.6  9:18             1:03:33.8    
     2      81  Hayley Gibler           17    2     6:54.0          3     1:48.6          2    39:37.8 15.1     3     0:47.8          1    18:29.4  9:15     4:03.9  1:07:37.7    
     3     121  Karissa Pils            16    3     9:46.8          2     1:47.1          3    42:31.1 14.1     1     0:25.1          3    22:30.7 11:15    13:27.1  1:17:01.0    
Top

Female 20 to 24

         Overall                            ----- Swim300M -----  ----- T1 -----        ----- Bike10M -----   ----- T2 -----        ----- Run2M -----         Time      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Rate   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Back       Time
     1      38  Gohar Firozgary         20                          6     5:48.6          2    37:21.0 16.1     3     0:48.8          2    17:06.7  8:33             1:01:05.1    
     2      54  Pamela Baron            22    1     6:21.0          1     1:06.5          1    33:00.0 18.2     2     0:42.7          5    22:55.0 11:28     3:00.3  1:04:05.4    
     3      61  Renee Sattler           20    2     7:34.9          2     1:52.3          3    37:52.7 15.8     5     1:06.2          1    16:22.3  8:11     3:43.4  1:04:48.6    
     4      68  Cindy Bahena            20                          5     5:47.4          4    38:27.1 15.6     1     0:38.1          4    20:50.7 10:25     4:38.3  1:05:43.4    
     5     114  Jordann Hubert          24    3     8:05.3          4     2:11.6          6    43:33.9 13.8     4     0:59.6          3    19:25.0  9:43    13:10.5  1:14:15.6    
     6     127  Danielle Dlugosh        24    4     8:18.5          3     2:06.7          5    41:33.2 14.4     6     1:48.3          6    25:31.3 12:46    18:12.9  1:19:18.0    
Top

Female 25 to 29

         Overall                            ----- Swim300M -----  ----- T1 -----        ----- Bike10M -----   ----- T2 -----        ----- Run2M -----         Time      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Rate   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Back       Time
     1      37  Morgan Creswell         26    1     6:16.0          4     1:38.0          1    34:14.4 17.5     5     0:48.9          1    17:54.1  8:57             1:00:51.5    
     2      78  Megan Thornell          27    3     7:34.2          6     2:00.7          6    38:26.1 15.6     4     0:48.2          2    18:27.0  9:14     6:24.7  1:07:16.3    
     3      79  Erica Fritz             26    6     8:09.0          7     2:09.4          5    37:37.4 16.0     6     0:53.7          3    18:29.5  9:15     6:27.6  1:07:19.2    
     4      80  Kelly Bryant            26    2     7:29.9          1     1:10.8          4    37:13.1 16.1     1     0:30.1          7    21:02.4 10:31     6:34.8  1:07:26.4    
     5      86  Claudia Rivera          28   10     8:53.6          3     1:24.2          2    35:56.8 16.7    10     1:08.3          9    21:39.2 10:50     8:10.6  1:09:02.2    
     6     110  Meghann Peters          25   16    12:27.6          8     2:14.8          3    36:38.6 16.4     9     1:07.8          4    20:16.0 10:08    11:53.4  1:12:44.9    
     7     124  Melody Pakeltis         25   12    10:23.5          9     2:34.0          8    43:39.2 13.7     2     0:37.6          5    20:35.2 10:18    16:58.0  1:17:49.6    
     8     128  Carrie Weldon           25   11     8:55.8         12     3:02.0          9    45:32.5 13.2    14     1:23.3          6    20:40.7 10:20    18:42.8  1:19:34.3    
     9     131  Emily Russell           28    8     8:37.5          5     1:44.0          7    42:50.5 14.0     3     0:38.4         16    27:27.1 13:44    20:26.0  1:21:17.6    
    10     137  Laurel Sagartz          25    5     7:51.9         10     2:42.6         10    47:19.0 12.7    11     1:10.9         13    26:16.2 13:08    24:29.1  1:25:20.7    
    11     139  Avery Burns             25    7     8:17.5          2     1:14.0         13    52:29.4 11.4     7     0:54.9         11    22:41.1 11:21    24:45.5  1:25:37.0    
    12     143  Valarie Brittain        29   14    11:49.2         15     3:51.1         11    49:38.5 12.1    15     1:42.7         10    22:20.1 11:10    28:30.1  1:29:21.7    
    13     147  Hannah Boyert           26    4     7:39.1         11     2:44.4         14    52:33.1 11.4    13     1:21.5         14    26:22.1 13:11    29:48.8  1:30:40.3    
    14     151  Hillary Armstrong       25   15    12:14.0         14     3:35.2         15    53:27.4 11.2     8     0:59.7          8    21:36.6 10:48    31:01.5  1:31:53.0    
    15     154  Johnna Perry            25   13    11:13.2         16     3:58.1         12    49:45.2 12.1    16     2:23.1         12    25:08.9 12:34    31:37.1  1:32:28.7    
    16     159  Jennifer Morton         26    9     8:45.1         13     3:29.2         16    58:03.1 10.3    12     1:11.8         15    26:35.4 13:18    37:13.0  1:38:04.6    
Top

Female 30 to 34

         Overall                            ----- Swim300M -----  ----- T1 -----        ----- Bike10M -----   ----- T2 -----        ----- Run2M -----         Time      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Rate   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Back       Time
     1      67  Kelly Favela            33    2     7:00.8          4     1:56.6          2    35:22.7 17.0     2     0:47.4          2    20:29.7 10:15             1:05:37.3    
     2      70  Tamara Patino           32    3     8:05.0          1     1:07.4          3    36:54.8 16.3     1     0:42.2          1    19:00.8  9:30     0:13.0  1:05:50.3    
     3      92  Kathleen Samsey         34    7    10:41.3          3     1:38.8          1    35:16.2 17.0     5     0:58.5          3    20:53.5 10:27     3:51.2  1:09:28.5    
     4     109  Brandy Maldonado        34    4     9:21.0          5     2:11.2          5    38:54.5 15.4     4     0:56.6          4    21:19.6 10:40     7:05.7  1:12:43.0    
     5     115  Elizabeth Baker         30    1     6:57.5          2     1:19.9          4    38:33.2 15.6     3     0:54.5          6    26:59.3 13:30     9:07.1  1:14:44.4    
     6     144  Amanda Brittain         31    8    11:53.9          9     3:48.2          7    49:39.3 12.1     8     1:39.9          5    22:20.4 11:10    23:44.4  1:29:21.7    
     7     156  Claire Haueter          32    9    14:13.6          7     3:05.5          6    48:22.4 12.4     7     1:35.9          7    27:27.9 13:44    29:08.1  1:34:45.4    
     8     162  Alicia Westfall         31    5    10:07.9          8     3:42.9          8    56:52.1 10.6     6     1:16.3          8    30:51.6 15:26    37:13.6  1:42:50.9    
   DNF     DNF  Tania Patel             34    6    10:20.1          6     2:24.7                                                                         98:54:22.6                 
Top

Female 35 to 39

         Overall                            ----- Swim300M -----  ----- T1 -----        ----- Bike10M -----   ----- T2 -----        ----- Run2M -----         Time      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Rate   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Back       Time
     1      41  Triny Leyva             39    6     8:30.2          2     1:09.2          4    34:45.0 17.3     1     0:32.1          1    17:08.8  8:34             1:02:05.3    
     2      43  Giovanna Sherwood       36    3     7:25.1          1     0:51.1          2    33:59.0 17.7     2     0:32.5          3    19:44.4  9:52     0:26.9  1:02:32.2    
     3      48  Missy Oconnor           39   10     9:23.7          9     2:06.7          3    34:03.3 17.6     5     0:45.4          2    17:11.4  8:36     1:25.2  1:03:30.5    
     4      52  Terrhan Dial            35    1     6:45.3          3     1:17.6          1    32:22.2 18.5     6     0:49.0         13    22:40.2 11:20     1:49.0  1:03:54.3    
     5      77  Regina Pickering        39    9     9:18.9          4     1:29.4          5    34:58.0 17.2     7     0:51.7          5    20:25.2 10:13     4:57.9  1:07:03.3    
     6      93  Julie Krueger           38    4     8:16.1         10     2:39.1          6    37:03.4 16.2    11     1:13.5          6    20:25.7 10:13     7:32.4  1:09:37.8    
     7     100  Shannon O'Brien         36    5     8:26.4         15    42:10.1                                4     0:44.5          4    19:48.3  9:54     9:04.0  1:11:09.4    
     8     101  Mirit Schneider         38    7     8:32.2          6     1:55.3          7    38:48.7 15.5     9     1:02.4         10    21:09.6 10:35     9:22.9  1:11:28.3    
     9     105  Brielle Chavis          35    2     7:13.2         12     3:02.9          9    40:26.5 14.8     3     0:40.1          7    20:39.5 10:20     9:56.9  1:12:02.3    
    10     108  Kim Scheffler           39   11     9:25.8          5     1:46.3          8    39:11.2 15.3    13     1:23.5          8    20:40.6 10:20    10:22.1  1:12:27.5    
    11     123  Gisela Chakkal          37   15    12:05.2          7     1:57.6         10    40:53.3 14.7    14     1:26.8          9    21:06.0 10:33    15:23.6  1:17:29.0    
    12     135  Emily Fugate            38   12    10:12.0          8     2:05.5         12    47:07.3 12.7    15     1:46.9         11    22:15.0 11:08    21:21.5  1:23:26.9    
    13     145  Sonya Kruse             36   14    10:56.7         14     4:49.0         11    44:03.6 13.6    10     1:10.9         15    28:34.6 14:17    27:29.5  1:29:34.8    
    14     148  Idania Amarillas        38   13    10:22.3         11     2:41.8         13    55:10.7 10.9     8     0:57.5         12    22:15.8 11:08    29:22.8  1:31:28.1    
    15     155  Angela Rowland          35    8     9:04.0         13     3:25.9         14    55:30.9 10.8    12     1:16.4         14    24:25.1 12:13    31:37.0  1:33:42.3    
Top

Female 40 to 44

         Overall                            ----- Swim300M -----  ----- T1 -----        ----- Bike10M -----   ----- T2 -----        ----- Run2M -----         Time      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Rate   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Back       Time
     1      42  Jennifer Gerard         40    6     9:13.7          5     1:42.9          1    33:35.1 17.9     3     0:40.5          1    17:04.3  8:32             1:02:16.6    
     2      46  Sarah Gieske            42    1     6:32.0          1     1:12.1          2    35:07.1 17.1     1     0:31.8          5    19:38.9  9:49     0:45.3  1:03:01.9    
     3      71  Ginny Ebben             43    3     7:52.9          3     1:29.4          5    37:41.2 15.9     6     0:57.0          2    18:02.9  9:01     3:46.8  1:06:03.4    
     4      87  Courtney West           43   10    10:13.3          2     1:24.5          6    37:47.8 15.9     7     1:01.0          3    18:36.3  9:18     6:46.3  1:09:03.0    
     5      88  Annette Colgan          42    5     8:53.7          4     1:40.4          7    38:13.5 15.7     5     0:56.5          4    19:19.1  9:40     6:46.7  1:09:03.4    
     6     102  Kimberly Bowron         41   11    12:54.7          8     2:00.7          3    36:14.5 16.6     2     0:37.3          6    19:50.8  9:55     9:21.5  1:11:38.2    
     7     103  Donna Uhl               41    2     7:40.8          9     2:00.9          8    39:11.8 15.3     9     1:28.4          8    21:31.5 10:46     9:36.8  1:11:53.4    
     8     112  Tammy Anderson          43    8     9:21.4          7     1:53.5          4    37:18.7 16.1     8     1:11.3          9    23:58.7 11:59    11:27.0  1:13:43.6    
     9     118  Laurie Gibbs            40    7     9:18.4         12     2:52.3          9    42:05.3 14.3     4     0:44.3          7    20:30.9 10:15    13:14.7  1:15:31.3    
    10     129  Alicia Krouse           44    4     8:16.0         10     2:13.2         10    42:33.9 14.1    10     1:39.4         10    25:29.4 12:45    17:55.4  1:20:12.0    
    11     134  Sarah Johnson           43    9     9:45.2         11     2:20.9         11    42:57.9 14.0    11     1:47.3         12    25:42.6 12:51    20:17.5  1:22:34.1    
    12     146  Deirdre Hammons         42   12    14:08.6          6     1:44.1         12    46:26.3 12.9    12     1:53.2         11    25:39.3 12:50    27:35.0  1:29:51.6    
Top

Female 45 to 49

         Overall                            ----- Swim300M -----  ----- T1 -----        ----- Bike10M -----   ----- T2 -----        ----- Run2M -----         Time      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Rate   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Back       Time
     1      29  Susan Wallace           48    1     6:13.1          1     0:52.7          2    32:09.8 18.7     3     0:42.9          4    19:27.6  9:44             59:26.2    
     2      36  Dianne Reed             49    2     6:22.2          3     1:17.7          6    35:09.6 17.1     5     0:46.2          1    17:14.6  8:37     1:24.1  1:00:50.3    
     3      47  Anita Corbello          45    4     7:58.9          7     1:40.6          5    35:05.9 17.1     7     0:54.0          2    17:34.5  8:47     3:47.8  1:03:14.0    
     4      49  Martha Hilton           47    8     9:24.9          6     1:27.3          1    31:43.2 18.9     4     0:46.1          5    20:12.1 10:06     4:07.5  1:03:33.7    
     5      56  Patty Godfrey           45    5     8:24.4          5     1:23.7          4    34:34.8 17.4     2     0:39.3          3    19:26.7  9:43     5:02.8  1:04:29.0    
     6      94  Roxanne Lyons           46    3     7:49.9          8     1:44.5          9    36:42.8 16.3    10     1:12.3          7    22:20.8 11:10    10:24.1  1:09:50.3    
     7      96  Nelsy Sanchez           46    7     9:02.4          2     1:16.8          7    36:18.7 16.5     6     0:49.9          9    22:55.7 11:28    10:57.4  1:10:23.6    
     8      99  Billie Smith            45    6     8:39.2          4     1:21.6          3    33:45.7 17.8    11     1:22.9         11    25:55.8 12:58    11:39.1  1:11:05.3    
     9     107  Connie Daniels          46   11    10:39.2         11     2:44.1          8    36:32.3 16.4     8     1:01.4          6    21:23.5 10:42    12:54.4  1:12:20.6    
    10     119  Laura Yaffee            48    9     9:25.5          9     1:46.5         11    41:26.6 14.5     1     0:34.1          8    22:25.2 11:13    16:11.8  1:15:38.0    
    11     133  Anita Linden            49   12    11:45.8         10     2:26.0         10    38:48.5 15.5     9     1:07.1         13    28:17.0 14:09    22:58.4  1:22:24.6    
    12     138  Kim Erwin               46   10    10:10.1         12     3:25.8         12    43:41.7 13.7    13     1:47.1         12    26:22.2 13:11    26:00.9  1:25:27.1    
    13     140  Paula Sokolich          49   13    12:52.5         13     3:38.0         13    43:58.0 13.6    12     1:33.7         10    25:00.2 12:30    27:36.3  1:27:02.5    
Top

Female 50 to 54

         Overall                            ----- Swim300M -----  ----- T1 -----        ----- Bike10M -----   ----- T2 -----        ----- Run2M -----         Time      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Rate   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Back       Time
     1      76  Judy Hufstetler         53    4    11:53.6          2     1:51.4          1    35:33.5 16.9     1     1:02.1          1    16:40.8  8:20             1:07:01.4    
     2      89  Dana Biedrzycki         50    1     8:29.3          1     1:46.8          2    35:54.0 16.7     2     1:24.7          2    21:36.6 10:48     2:10.0  1:09:11.4    
     3     142  Joy Merenda             54    3    11:30.1          4     2:36.0          3    42:13.2 14.2     3     2:09.7          4    29:06.2 14:33    20:34.0  1:27:35.4    
     4     157  Lona Shadwick           53    5    13:45.7          5     4:35.9          4    48:03.2 12.5     4     2:29.5          3    27:22.7 13:41    29:15.6  1:36:17.1    
     5     158  Susan Talbot            52    2    10:40.7          3     1:58.1          5    49:17.7 12.2     5     3:06.8          5    31:29.9 15:45    29:31.8  1:36:33.3    
Top

Female 55 to 59

         Overall                            ----- Swim300M -----  ----- T1 -----        ----- Bike10M -----   ----- T2 -----        ----- Run2M -----         Time      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Rate   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Back       Time
     1      57  Jacqueline Fein         56    1     8:04.5          1     1:15.1          1    34:33.0 17.4     1     1:09.8          1    19:34.2  9:47             1:04:36.7    
Top

Female 60 to 64

         Overall                            ----- Swim300M -----  ----- T1 -----        ----- Bike10M -----   ----- T2 -----        ----- Run2M -----         Time      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Rate   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Back       Time
     1      97  Carol Mitsuda-Bagnall   61    1     6:15.1          1     1:18.4          1    38:48.3 15.5     1     0:28.0          1    23:38.4 11:49             1:10:28.2    
     2     117  Susan Cournoyer         62    2     9:00.1          2     1:46.9          2    38:50.3 15.5     3     1:30.0          2    24:08.8 12:04     4:47.9  1:15:16.2    
     3     153  Sammie Lee              60    3    13:09.5          3     3:52.8          3    43:07.3 13.9     2     1:20.5          3    30:58.2 15:29    22:00.1  1:32:28.4    
Top

Overall Male Open Winners

         Overall                            ----- Swim300M -----  ----- T1 -----        ----- Bike10M -----   ----- T2 -----        ----- Run2M -----         Time      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Rate   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Back       Time
     1       1  Andy Borremans          14    1     5:30.8          1     0:50.4          1    29:22.3 20.4     1     0:36.2          1    12:23.3  6:12             48:43.2    
Top

Overall Male Master Winners

         Overall                            ----- Swim300M -----  ----- T1 -----        ----- Bike10M -----   ----- T2 -----        ----- Run2M -----         Time      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Rate   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Back       Time
     1       4  Christopher Arend       50    1     5:38.8                                1    31:17.6 19.2     1     0:30.1          1    14:48.6  7:24             51:50.1    
Top

Male 14 and under

         Overall                            ----- Swim300M -----  ----- T1 -----        ----- Bike10M -----   ----- T2 -----        ----- Run2M -----         Time      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Rate   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Back       Time
     1      30  Alex Borremans          11                          6     8:09.1          1    35:47.6 16.8     1     0:15.9          1    15:18.2  7:39             59:30.9    
     2      84  Jacob Denby             14    2     7:24.3          2     2:01.1          2    38:36.6 15.5     5     1:18.3          2    18:42.8  9:21     8:32.2  1:08:03.2    
     3     136  Bryce Gutierrez         14    1     7:07.3          5     3:38.6          3    41:49.0 14.3     3     0:48.4          3    30:25.5 15:13    24:17.9  1:23:48.9    
     4     149  Jared Clark             10    3    11:40.2          4     2:17.4          5    45:28.1 13.2     6     1:34.3          4    30:35.7 15:18    32:04.7  1:31:35.7    
     5     165  Unknown Partic. 267           4    36:41.9          1     1:07.1          4    45:20.9 13.2     4     0:58.8          5    31:55.1 15:58    56:33.1  1:56:04.0    
     6     166  Unknown Partic. 378           5    43:04.3          3     2:05.1          6  1:13:54.4 8.12     2     0:48.0          6    51:44.6 25:52  1:52:05.6  2:51:36.5    
Top

Male 15 to 19

         Overall                            ----- Swim300M -----  ----- T1 -----        ----- Bike10M -----   ----- T2 -----        ----- Run2M -----         Time      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Rate   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Back       Time
     1      32  Nick Brannon            18    2     6:11.2          1     0:56.1          1    35:40.3 16.8     3     1:04.9          1    16:00.7  8:00             59:53.2    
     2      59  Drake Williams          17    1     5:40.5          6    39:14.9                                1     0:42.9          3    19:06.4  9:33     4:51.4  1:04:44.7    
     3     104  Jared Biedrzycki        17    3     6:50.3          2     1:56.4          3    41:28.8 14.5     6     1:38.0          4    20:05.8 10:03    12:06.1  1:11:59.3    
     4     111  Doug Chipponeri         19                          5     8:56.9          2    38:57.4 15.4     5     1:26.5          5    23:26.6 11:43    12:54.2  1:12:47.5    
     5     120  Mitchell Hudson         15    5    12:05.8          3     2:47.3          4    43:26.3 13.8     4     1:23.5          2    16:23.2  8:12    16:12.9  1:16:06.2    
     6     160  Cody Ratliff            15    4    10:49.1          4     3:41.2          5    59:46.4 10.0     2     0:51.0          6    24:48.5 12:24    40:03.0  1:39:56.3    
Top

Male 20 to 24

         Overall                            ----- Swim300M -----  ----- T1 -----        ----- Bike10M -----   ----- T2 -----        ----- Run2M -----         Time      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Rate   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Back       Time
     1       2  Casey Homer             20    2     5:32.0          1     1:00.5          1    28:11.9 21.3     1     0:21.0          2    14:20.9  7:10             49:26.4    
     2      14  Edward Ortiz Jr.        24    1     5:04.2          2     1:01.6          3    33:24.4 18.0     5     0:40.3          1    14:10.7  7:05     4:54.8  54:21.2    
     3      17  Chris Hoover            21    3     6:56.0          3     1:04.1          2    30:43.0 19.5     7     0:56.0          3    15:17.4  7:39     5:30.2  54:56.6    
     4      62  Garrett English         22    5     8:12.3          4     1:38.5          4    37:23.5 16.0     4     0:38.4          4    17:02.6  8:31    15:28.9  1:04:55.3    
     5      63  Aaron Ross              22    4     7:33.7          6     2:09.9          5    37:33.4 16.0     2     0:25.6          5    17:13.0  8:37    15:29.2  1:04:55.7    
     6      85  Chase McAteer           24    7     8:59.1          7     2:12.5          6    38:50.1 15.5     3     0:34.2          6    18:09.0  9:05    19:18.6  1:08:45.0    
     7     132  Waylon Ward             22    6     8:56.6          5     1:55.9          7    50:05.3 12.0     6     0:54.3          7    20:22.9 10:11    32:48.6  1:22:15.1    
Top

Male 25 to 29

         Overall                            ----- Swim300M -----  ----- T1 -----        ----- Bike10M -----   ----- T2 -----        ----- Run2M -----         Time      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Rate   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Back       Time
     1       3  Jeff Geloneck           28    3     6:02.8          2     1:10.7          1    29:16.3 20.5     3     0:27.6          2    14:46.2  7:23             51:43.7    
     2       5  Mark Montebello         26                         11     7:02.6          2    29:22.9 20.4     2     0:27.6          3    15:15.3  7:38     0:24.8  52:08.5    
     3      16  Lee Reforma             26    5     7:33.1          1     0:58.7          3    30:39.3 19.6     1     0:24.8          5    15:20.3  7:40     3:12.5  54:56.3    
     4      24  Erik Wilutis            27    2     5:58.4          3     1:37.8          4    33:32.0 17.9     8     1:03.4          4    15:19.8  7:40     5:47.8  57:31.5    
     5      45  Dwain Gilbert           27    4     7:19.0          5     1:45.1          6    35:06.1 17.1     5     0:50.8          6    17:56.2  8:58    11:13.6  1:02:57.3    
     6      60  Jorge Ramirez           29   10    12:34.3          8     2:18.7          5    34:05.4 17.6    12     1:55.8          1    13:53.0  6:57    13:03.6  1:04:47.3    
     7      75  Adam Hopson             25    6     8:14.2          6     1:58.3          8    35:29.1 16.9    10     1:10.4          8    20:04.1 10:02    15:12.4  1:06:56.1    
     8      82  Joshua Schwarz          29    7     8:50.2          4     1:42.0         10    37:49.2 15.9    11     1:25.8          7    18:06.5  9:03    16:10.1  1:07:53.8    
     9      98  Michael Sapp            29    8     8:51.1          7     2:02.3          9    36:40.1 16.4     4     0:40.3         10    22:48.4 11:24    19:18.6  1:11:02.4    
    10     113  Brett Timberlake        25    1     5:31.3          9     2:33.4         11    42:13.5 14.2     6     0:55.6          9    22:46.1 11:23    22:16.2  1:14:00.0    
    11     125  Anthony Redford         28    9    11:28.1         10     3:07.3          7    35:16.6 17.0     7     1:00.5         11    27:04.5 13:32    26:13.3  1:17:57.1    
    12     163  Jarrett Hubert          27   11    13:31.2         12    24:38.2         12    46:07.5 13.0     9     1:04.1         12    28:36.6 14:18  1:02:13.8  1:53:57.6    
Top

Male 30 to 34

         Overall                            ----- Swim300M -----  ----- T1 -----        ----- Bike10M -----   ----- T2 -----        ----- Run2M -----         Time      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Rate   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Back       Time
     1       6  Brad Boullion           32    2     6:21.4          5     1:06.0          1    28:56.0 20.7     2     0:26.6          2    15:27.2  7:44             52:17.3    
     2      11  Jeremy Schwab           33    8     8:13.0          3     0:57.0          2    29:10.3 20.6     3     0:28.5          1    14:49.4  7:25     1:20.9  53:38.2    
     3      19  Christopher Isenberger  34    4     7:00.8          1     0:52.5          3    29:26.5 20.4     1     0:24.9          6    18:15.1  9:08     3:42.6  55:59.9    
     4      40  Neal Ferguson           33   10     8:22.7          4     0:58.7          5    33:59.8 17.7     6     0:44.9          5    17:37.9  8:49     9:26.8  1:01:44.1    
     5      44  Jason Roy               33    3     6:23.2          6     1:24.1          4    33:14.2 18.1     7     0:53.6          8    20:40.2 10:20    10:18.1  1:02:35.4    
     6      53  Chris Dipaolo           34    1     5:57.1          7     1:26.5          8    39:49.3 15.1     4     0:43.6          4    16:02.2  8:01    11:41.5  1:03:58.8    
     7      74  Ariel Pena              33    5     7:14.8         11     3:32.5          6    38:13.6 15.7    11     1:58.3          3    15:55.5  7:58    14:37.5  1:06:54.8    
     8      95  Benjamin Watson         32    9     8:20.0          8     2:16.1          7    38:39.0 15.5    10     1:13.9          7    19:27.3  9:44    17:38.9  1:09:56.3    
     9     116  Alfredo Torrey          32    6     7:32.0         10     3:17.2          9    41:14.2 14.6     8     0:59.9          9    21:54.3 10:57    22:40.4  1:14:57.7    
    10     141  Ronak Shah              32    7     7:52.5          9     2:58.9         11    50:22.1 11.9     9     1:03.3         10    24:56.3 12:28    34:55.8  1:27:13.1    
    11     164  Christopher Brown       31   11    36:03.1          2     0:56.0         10    45:08.7 13.3     5     0:44.7         11    31:15.8 15:38  1:01:51.0  1:54:08.4    
   DNF     DNF  Chris Abundis           33                         12    15:10.3                                                                         99:07:42.6                 
Top

Male 35 to 39

         Overall                            ----- Swim300M -----  ----- T1 -----        ----- Bike10M -----   ----- T2 -----        ----- Run2M -----         Time      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Rate   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Back       Time
     1      21  John Tortorici          37    2     6:02.3          8    32:49.6                                1     0:17.6          2    17:30.3  8:45             56:39.9    
     2      22  Ricardo Suarez          36    4     7:25.0          1     1:18.7          1    29:26.1 20.4     4     1:07.4          5    17:52.3  8:56     0:29.7  57:09.6    
     3      34  Brent Korb              38    3     6:07.5          3     1:32.8          2    31:33.2 19.0     2     0:31.1          7    20:34.9 10:17     3:39.7  1:00:19.7    
     4      64  Manuel Sanchez          37    5     8:45.1          6     3:15.8          4    34:12.1 17.5     7     2:21.5          1    16:27.3  8:14     8:21.9  1:05:01.8    
     5      69  Stephen Woodall         37    7    10:36.2          5     2:22.8          3    33:54.8 17.7     6     1:12.4          4    17:42.2  8:51     9:08.5  1:05:48.5    
     6      90  Randall Beckman         39    6    10:24.1          4     1:34.2          5    38:48.7 15.5     3     0:52.9          3    17:41.1  8:51    12:41.1  1:09:21.0    
     7     130  Robert Sayavedra        38    8    10:57.3          7     4:19.0          6    44:46.9 13.4     5     1:10.4          6    19:03.6  9:32    23:37.3  1:20:17.2    
   DNF     DNF  Scott Shafer            37    1     6:00.1          2     1:24.6                                                                         99:03:20.0                 
Top

Male 40 to 44

         Overall                            ----- Swim300M -----  ----- T1 -----        ----- Bike10M -----   ----- T2 -----        ----- Run2M -----         Time      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Rate   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Back       Time
     1       7  Brent McKay             40    1     6:04.3                                3    31:05.9 19.3     2     0:31.8          2    15:24.9  7:42             52:44.1    
     2       9  Richard Paniagua Jr     44    4     7:15.4          3     1:17.4          4    31:15.6 19.2     1     0:27.5          1    13:20.6  6:40     0:52.4  53:36.5    
     3      20  Ken Ottenwalder         40    6     8:27.1          6     1:37.3          1    29:17.9 20.5     5     0:39.0          3    16:09.2  8:05     3:26.5  56:10.6    
     4      28  Allan Carreon           41    5     8:11.3          4     1:30.3          2    30:51.4 19.4                           6    18:42.0  9:21     6:31.0  59:15.1    
     5      33  Brett Gerard            41    2     6:56.4          2     1:16.1          6    33:46.4 17.8     4     0:38.8          4    17:29.1  8:45     7:22.7  1:00:06.8    
     6      51  Duston Deblieux         40    3     7:03.8          7     2:00.0          5    33:42.4 17.8     7     1:12.7          7    19:45.3  9:53    11:00.2  1:03:44.3    
     7      55  Dean Nasser             40    8     8:44.3          5     1:34.0          8    34:39.1 17.3     3     0:34.1          5    18:41.3  9:21    11:28.8  1:04:12.9    
     8      83  Steve Grant             44    7     8:39.1          1     1:05.6          7    33:46.8 17.8     6     0:48.2          8    23:39.4 11:50    15:15.1  1:07:59.3    
Top

Male 45 to 49

         Overall                            ----- Swim300M -----  ----- T1 -----        ----- Bike10M -----   ----- T2 -----        ----- Run2M -----         Time      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Rate   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Back       Time
     1      10  John Chipponeri         48    1     5:21.2                                1    29:58.4 20.0     6     0:47.3          6    17:55.7  8:58             53:37.1    
     2      12  Buddy Mazurek           48    4     6:58.9          1     0:51.2          2    30:04.4 20.0     1     0:24.3          2    15:47.6  7:54     0:29.5  54:06.6    
     3      13  Curtis Wehrman          48    2     5:31.6                                4    30:54.0 19.4     5     0:42.7          4    17:34.7  8:47     0:41.2  54:18.3    
     4      23  Ron Stitt               45    3     6:45.2          2     1:00.8          5    31:25.1 19.1     3     0:36.5          5    17:38.7  8:49     3:49.2  57:26.3    
     5      26  John Kelly Kincl        46    8     9:23.6          4     1:49.6          3    30:46.3 19.5     7     1:06.3          1    15:21.0  7:41     4:49.7  58:26.8    
     6      35  Mark Tatam              47    7     7:50.7          3     1:29.4          6    33:25.1 18.0     4     0:41.7          3    16:59.4  8:30     6:49.3  1:00:26.4    
     7      58  Luke Pils               45    6     7:36.2          5     2:51.4          7    33:41.8 17.8     2     0:26.0          7    20:03.8 10:02    11:02.1  1:04:39.2    
     8      72  Steven Hammerman        48    5     7:08.8          6    37:06.8                                8     1:16.9          8    20:45.4 10:23    12:40.8  1:06:17.9    
Top

Male 50 to 54

         Overall                            ----- Swim300M -----  ----- T1 -----        ----- Bike10M -----   ----- T2 -----        ----- Run2M -----         Time      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Rate   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Back       Time
     1       8  Tom Brannon             51    4     7:10.4          1     0:39.3          2    30:19.6 19.8     3     0:26.5          1    14:32.1  7:16             53:08.0    
     2      15  J.p. Reed               54    3     6:52.7          2     0:44.5          1    29:09.5 20.6     2     0:23.5          2    17:26.5  8:43     1:28.9  54:36.9    
     3      18  Jorge Gutierrez         51    1     6:03.8                                4    31:37.1 19.0     1     0:22.6          3    17:40.9  8:50     2:06.8  55:14.9    
     4      27  Dennis Sims             50    2     6:33.7          3     1:33.8          3    30:34.6 19.6     4     1:16.2          4    18:40.9  9:20     5:31.2  58:39.3    
Top

Male 55 to 59

         Overall                            ----- Swim300M -----  ----- T1 -----        ----- Bike10M -----   ----- T2 -----        ----- Run2M -----         Time      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Rate   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Back       Time
     1      39  Ken Merenda             55    7    10:40.6          4     2:13.6          1    32:38.9 18.4     1     0:42.0          1    15:27.4  7:44             1:01:42.6    
     2      66  John Bean Sr            56    2     7:42.9          2     1:45.7          4    37:30.4 16.0     2     0:44.7          2    17:24.8  8:42     3:26.0  1:05:08.6    
     3      73  Owen Durkin             56    3     9:27.3          1     1:03.5          2    33:32.4 17.9     4     0:54.5          4    21:35.3 10:48     4:50.5  1:06:33.1    
     4      91  Kenneth Denney          56    4     9:27.6          3     1:55.1          3    34:18.0 17.5     3     0:53.2          5    22:54.2 11:27     7:45.6  1:09:28.2    
     5     106  Martin Lyons            55    5     9:51.7          5     2:31.5          5    37:49.1 15.9     6     1:42.0          3    20:12.1 10:06    10:23.9  1:12:06.5    
     6     150  John Schmitt            59    8    13:24.8          7     4:59.0          6    43:34.4 13.8     7     2:44.5          6    26:54.0 13:27    29:54.2  1:31:36.8    
     7     152  Joe Oliver              58    6    10:34.5          6     3:42.8          7    46:17.7 13.0     5     1:06.4          8    30:14.0 15:07    30:12.9  1:31:55.5    
     8     161  Harold Sechelski        57    1     6:54.1          8     7:07.8          8    52:03.2 11.5     8     5:46.5          7    29:29.4 14:45    39:38.5  1:41:21.1    
Top

Male 65 +

         Overall                            ----- Swim300M -----  ----- T1 -----        ----- Bike10M -----   ----- T2 -----        ----- Run2M -----         Time      Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Rate   Rnk     Time   Pace   Rnk     Time   Pace      Back       Time
     1     122  Scott Whitaker          68    1     5:22.1          2     3:52.8          1    35:53.3 16.7     2     2:59.0          2    28:56.4 14:28             1:17:03.8    
     2     126  Ronnie Carroum          67    2     9:35.6          1     2:12.6          2    37:03.6 16.2     1     2:29.6          1    27:12.4 13:36     1:30.1  1:18:33.9